Znalci Janáčka připravují pro New York výstavu o Kátě Kabanové

Metropolitní opera v New Yorku uvede v květnu operu Leoše Janáčka Káťa Kabanová. České centrum proto otevře 12. března v České národní budově na Manhattanu výstavu o Janáčkově tvorbě.

Hlavním tématem výstavy je vznik opery Káťa Kabanová a její světová premiéra. „Jde nám o to, připomenout Leoše Janáčka jak v českém, tak v americkém kontextu a rozvinout diskusi o jeho interpretaci v Evropě a v zámoří," uvedl ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina.

Návštěvníci se dozví, jak Janáček hledal námět opery a jak se připravovala premiéra, která se konala v Brně roku 1921. Opera, kterou Janáček stvořil na základě knihy s názvem Bouře od Ostrovského, je plná silných emocí. Vypráví o lásce vdané Káti, o teroru, který jí připravila její tchyně, o ponížení a vině.

Existují stovky dopisů mezi Janáčkem a jeho múzou

janacek_leos_1926.jpg

„Výstava připomene i Janáčkovu múzu Kamilu Stösslovou, která byla skladateli inspirací nejen pro Káťu Kabanovou," řekl kurátor výstavy Jiří Zahrádka.

S Kamilou Stösslovou se Janáček seznámil v roce 1917 v lázních Luhačovice. Stala se inspirací pro řadu jeho hudebních děl a z jejich vztahu se zachovalo několik stovek dopisů. Byla s Janáčkem i v době jeho smrti.

Další část výstavy odhalí historii inscenací Janáčkových oper v New Yorku, například první uvedení opery Její pastorkyňa ještě za života skladatele. Později Metropolitní opera uvedla také Věc Makropulos nebo Z mrtvého domu.

Autor: Zdeňka Kuchyňová
klíčové slovo:
  • Krajané
Spustit audio