Zemřel exilový publicista a politolog Zdenek Slouka

Ve čtvrtek 3. ledna se pražská veřejnost rozloučí s exilovým publicistou, spisovatelem a politologem Zdenkem Sloukou. Zemřel v Praze dne 23. prosince 2012 v 89 letech.

Jeho obsáhlý nekrolog přinesly Lidové noviny, s nimiž spolupracoval jak po svých vysokoškolských studiích v Brně před rokem 1948, tak po návratu z exilu v 90. letech minulého století. Do exilu odešel po únoru 48 a po kratším pobytu v Rakousku se vystěhoval do Austrálie. Prošel mnoha povoláními, věnoval se ale i publikační činnosti. V roce 1952 se vrátil do Evropy. V Mannheimu a Mnichově pracoval jako politický analytik pro informační služby armády USA a současně studoval na univerzitě v Heidelbergu. Koncem 50. let se odstěhoval do Spojených států, kde působil jako politolog na univerzitách v New Yorku a spolupracoval i s Peroutkovým Radiem Svobodná Evropa. Do Československa se znovu vrátil v roce 1992. Své vzpomínky na exil shrnul v obsáhlé knize Jdi po skryté stopě. V roce 2010 Zdenek Slouka získal prestižní novinářskou Peroutkovu cenu.

Jeho životní osudy jsme připomněli v rozhovoru pro Radio Praha z ledna roku 2010 a také v Knihovničce Radia Praha z dubna roku 2002.

klíčové slovo:
  • Krajané
Spustit audio