Zemřel Čechoameričan Fred Malek, poradce čtyř prezidentů

Zemřel vlivný sponzor amerických republikánů a poradce čtyř někdejších prezidentů USA Fred Malek. Bylo mu 82 let. Jeho prarodiče pocházeli z Československa.

Fred Malek, absolvent Harvardovy univerzity, se více než čtyři desetiletí podílel na republikánských kampaních. Přispíval také k rozvoji česko-amerických vztahů. Podle listu The Washington Post se stal milionářem již před 30. narozeninami. Velkou část peněz, které jako úspěšný byznysmen dlouhá léta vydělával, poté investoval do kampaní Republikánské strany.

Radil již prezidentu Richardu Nixonovi, v jehož administrativě začátkem 70. let působil mimo jiné jako personální šéf Bílého domu. Poté jej v týmu měli v 70. až 90. letech i Gerald Ford, Ronald Reagan a George Bush starší. Finančně se podílel i na neúspěšných prezidentských kampaních Johna McCaina a Mitta Romneyho.

Fred Malek vyrůstal v české komunitě v Chicagu


Svých patrně největších manažerských úspěchů dosáhl v 80. letech, kdy vedl mimo jiné hotely Marriott či leteckou společnost Northwest Airlines. Rodák z Chicaga, který vyrůstal v tamní české komunitě, byl předsedou krajanského spolku American Friends of the Czech Republic (Američtí přátelé České republiky).

„Fred Malek byla významná washingtonská postava, velmi vlivný republikánský aktivista, sponzor a filantrop v několika republikánských administrativách. Byl také členem správní rady amerického Aspen institutu, v této funkci napomohl ke vzniku pražského Aspen Institute Central Europe. Byl to velmi zábavný a milý člověk,“ řekl serveru Lidovky.cz Michael Žantovský, bývalý velvyslanec a ředitel Knihovny Václava Havla.

Fred Malek s Johnem McCainem

Pomáhal při povodních, založil sbírku na pomník Woodrowa Wilsona


Jak uvádí Lidovky.cz, v roce 2013 pomáhal Malek postavit zpět na nohy texaské město West, obývané hlavně Američany s českými kořeny, po devastujícím výbuchu továrny na hnojiva. Ve stejném roce pomáhal v Praze a celém regionu při rozsáhlých záplavách. Založil také finanční sbírku na pomník prezidenta Woodrowa Wilsona v Praze.

Společně s Georgem Bushem mladším a dalšími investory Fred Malek spoluvlastnil baseballový klub Texas Rangers z basketbalové ligy MLB.

klíčové slovo:
  • Krajané
Spustit audio