Vamberská krajka a české loutky v Izraeli

Tradiční krajka se představuje na Mezinárodním veletrhu umění a řemesel Arts Craft v Jeruzalémě.

Prakticky každý měsíc je nějaká akce, říká ředitel Českého centra v Izraeli Robert Mikoláš. Mezinárodní veletrh umění a řemesel se stal tradičním vyvrcholením léta v Jeruzalémě a také největší letní turistickou atrakcí. Desítky izraelských umělců a řemeslníků tu vystavují obrazy, tisky, keramiku, kovovýrobu, šperky, hračky, práce ze dřeva a další svá díla. Hostující umělci ze zahraničí se do tohoto letního uměleckého festivalu zapojují, a v jedinečných stáncích představují své výrobky i jejich tvůrčí proces. Český Dům v Jeruzalémě společně s Českým centrem letos na festivalu umění představují vambereckou krajku. Výrobu krajky ve východočeském Vamberku zavedla v 17. století belgická šlechtična Magdaléna Grambová, která přivezla belgické vzory, zavedla paličkování ve svém panství jako povinnost, a udělala tak z Vamberecka evropské středisko krajkářské výroby. Obliba krajek se rozšířila i na lidové kroje. Tradice výroby ve Vamberku se zachovala díky krajkářské škole. V současné době se udržuje spolupráce krajkářek z Vamberecké krajky s umělci.

Festival, kde se krajka představí jako umělecký zástupce České republiky, se koná pod širým nebem v údolí zvaném Sultan’s Pool na úpatí Starého města. Možnost vidět, jak se krajka paličkuje, budou mít návštěvníci ve dnech 12. až 17. srpna.

Na tom samém místě, tedy na jednom z nejkrásnějších míst Jeruzaléma, pak krajku vystřídají české loutky. Ty se na festival chystají s amatérským divadlem Říše loutek, jehož domovskou scénou je Městská knihovna na Starém Městě pražském. Soubor spolupracuje s profesionálními tvůrci, a také s Komorou tlumočníků do českého znakového jazyka a díky tomu hraje některá představení i pro neslyšící diváky. Divadlo se v Izraeli představí ve dnech 19. až 24. srpna pohádkou pro malé diváky, ale také ukázkou výroby loutek.

Czech Film Week 2019

Přehlídka českých filmů v Izraeli se letos koná už podesáté. Začíná 13. srpna a do konce měsíce uvidí české filmy diváci v pěti městech. Tel Avivu, Jeruzalémě, Haifě, Sderotu a Herzliyi. „Filmový festival pořádáme každé léto, takže letos ten festival má podtitul Od svobody ke svobodě,“ uvádí ředitel Českého centra Robert Mikoláš.

Je třeba zabít Sekala

„Chceme promítnout nejlepší filmy ze šedesátých let, kdy společnost po dvaceti letech téměř totality se začala nadechovat k té svobodě, která pak byla tedy bohužel potlačena, a potom filmy po roce 1990 až do současnosti. Takže skutečně ty novinky, které teď diváci v českých kinech mohou shlédnout“.

Podle ředitele Českého centra Roberta Mikoláše jde o filmy Démanty noci, Intimní osvětlení, Je třeba zabít Sekala, Po strništi bos a Všechno bude. Film „Teroristka“, který festival zahajuje, uvede sama představitelka hlavní role Iva Janžurová, právě tak jako promítání filmu „Na střeše“ herec Alois Švehlík. Vzácných hostů se dočkají diváci v kinech v Tel Avivu, Jeruzalémě a Haifě.

klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio