Valašské Meziříčí spolupracuje s chorvatskými obcemi s českou menšinou

Valašské Meziříčí na Vsetínsku spolupracuje s chorvatským městem Daruvar a přilehlou obcí Končenice (chorvatsky Končanica), kde žije česká menšina. Spolupráce bude letos pokračovat třemi projekty, do kterých se zapojí zejména školy. Chorvatské děti budou například pátrat po českých a slovenských stopách v Chorvatsku.

Kromě základních škol ve Valašském Meziříčí a Končanici se na projektu bude podílet i škola ve slovenském Ružomberku. „Dvouletý projekt se zabývá vztahy Čechů a Slováků. Mimo to bychom se pokusili zhodnotit vztah české a slovenské menšiny v Chorvatsku. Šlo by o výměnu zkušeností mezi učiteli a výměnné pobyty dětí", uvedl ředitel Základní školy Josefa Růžičky v Končanici Jaromir Vrabec.

Další projekt navrhla ZŠ Šafaříkova z Valašského Meziříčí, která chce podpořit netradiční halové sporty. Škola koupí přenosné florbalové hřiště a uspořádá florbalový turnaj pro zhruba 70 žáků. „Počítáme s účastí dětí z Chorvatska, Slovenska i Polska", uvedl vedoucí oddělení rozvoje města Daniel Šulák.

Děti budou poznávat svátky, a vznikne společný kalendář


Chystá se také projekt zaměřený na svátky a dodržování tradic v obou zemích. „Děti se blíže dozví o významu svátků nejen doma v České republice, ale také o těch, které se slaví v Chorvatsku. To samé platí pro etnickou menšinu Čechů v Chorvatsku".

„Vznikne společný kalendář, děti si připraví pásmo tanců, povídek a poezie. Pedagogové dostanou příležitost poznat výukové metody v jiné zemi", dodal Šulák.

V rámci dřívější spolupráce již přijely chorvatské děti na Valašsko lyžovat, valašskomeziříčští školáci jezdí do Chorvatska k moři. Chorvaté také vyslali loni na Valmez Cup své fotbalové družstvo. Stejně tomu bude letos. Meziříčští fotbalisté se v létě chystají na turnaj do Chorvatska.

klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio