Kresbou ke smyslu – Jiří Slíva vystavuje v Plzni

Západočeská galerie si na letní období připravila ve výstavní síni „13“ velkou expozici s názvem „Kresbou ke smyslu“ svého rodáka, výtvarníka Jiřího Slívy. Výstava zahrnuje současné práce, ale také kresby z let minulých. Představuje tak Slívu v různých výtvarných rovinách jeho tvorby.

Jiří Slíva je především skvělý kreslíř. Dokáže pohotově a jednoduše vystihnout zvolené téma svým osobitým stylem, který se vyznačuje především stylizovanou kresbou a výraznou barevností i smyslem pro paradox. Jeho obrazy jsou typické humornou nadsázkou, kterou beze slov vyjadřuje svůj pohled na nadčasové děje, které jsou tak srozumitelné nejen českému divákovi. Na rozdíl od jiných kreslířů aktuální dění nekomentuje, ale zaznamenává obecnější a nadčasová témata, srozumitelná po celém světě.

Smysly, kterými díla Jiřího Slívy vnímáme, nás dovedou ke smyslu jeho kreseb

Plzeňská výstava se soustředila na výtvarnou stránku umělcovy tvorby. Představuje volnou grafiku a ilustrace ke knihám. Jeho práce provází až 180 knih, z toho některé ilustroval přímo ke svým textům. Jen první knížku pro děti s názvem „Piky, piky na hlavu“, na které se autorsky podílel, ilustroval Jiří Fixl. Vzpomíná, jak se ve vydavatelství tehdy divili:

„Taky píšu veršíky, včetně dětských, když jsem to potom dával do Albatrosu, tak mi první knížku ilustroval kolega Jirka Fixl. Oni říkali, ale ty kresby, to nejsou nějak podobný pane Slíva vašim kresbám. Já jsem říkal, no ne, to jsou moje básně. Jo vy taky píšete? Tak potom ty redaktorky říkaly - pane Slíva, musíte k tomu prostě kreslit vy. A pak to bude Slíva – Slíva, že jo.“ Téma dětských rýmovaček není se jménem Jiřího Slívy tak spojované, pokud nemáte právě ve svém okolí ty nejmenší. A nebyl by to on, kdyby právě pro naše rádio nezarecitoval jednu ze svých básniček z knížky „Rádio hlásí".

Rádio hlásí – milé děti,
přiletí bába na koštěti,
ten kdo jí řekne, mladá paní,
dostane stovku na mlsání.

Humor, nadhled a hlavně neuvěřitelně zajímavý pohled na běžné situace a věci kolem nás, to charakterizuje tohoto charizmatického umělce, který kromě svých výtvarných děl, dokáže skládat i hudební texty. Sám také hraje na kytaru a zpívá.

Jiří Slíva: Pravda

„To je taková trošku jiná ulička, než ty moje běžné věci, litografie, které dávám na výstavy nebo kreslený humor, který dávám do nějakých novin, takže mám několik takových nohou, na kterých stojím.“

Oblíbenými tématy jeho kresleného humoru jsou svět kávy, jazzové hudby, židovských anekdot nebo klasické soužití žen a mužů. Na výstavě je najdeme společně s podobami slavných světových ikon. Část výstavy je věnovaná různým způsobům jeho práce s kresbou i textem. Jak výtvarník zaznamenává okamžité postřehy a nápady, hledá varianty zpracování tématu, ideální řešení pro konečnou realizaci.

„Kdybyste chtěli vidět moji výstavu docela velkou, ta bude prakticky ke čtyřiceti letům mého odchodu na volnou nohu, v mé rodné Plzni. Celé léto tam bude v galerii 13, což patří k Západočeské galerii. Je to hned naproti Masným krámům. Je nádherné, že hned naproti mně v těch Masných krámech vystavují slavní - Kubišta a Fila. Takže, kdo chce vidět trojlístek Kubišta, Fila a Slíva, nechť jede do Plzně v létě!,“ zve svým osobitým způsobem na výstavu svých děl Jiří Slíva. Výstava trvá do konce srpna.

klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio