Krajanský web gratuluje k narozeninám Áje Vrzáňové

16. května se dvaaosmdesáti let dožívá krasobruslařka světového jména Ája Vrzáňová. Dvojnásobná mistryně světa, mistryně Evropy z r. 1950 i čtyřnásobná mistryně Československa si ale poct od totalitního režimu příliš neužila. Poté, co v roce 1950 požádala v Londýně o politický azyl a pak emigrovala do Spojených států, se ji naopak komunisté snažili co nejvíc očernit. Od sametové revoluce se ale do Česka pravidelně vrací. Je i prezidentkou Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů, který každé dva roky v Praze pořádá setkání krajanů z celého světa.

Ája Vrzáňová se narodila 16. 5. 1931 v Praze a odmalička se věnovala bruslení. V pouhých sedmi letech vyhrála soutěž pro dvanáctileté závodnice. Hokejisté na Štvanici, kde každé ráno trénovala, jí říkali "holubičkářka". Největší sportovní úspěchy dosáhla mezi lety 1947 a 1950, kdy se zúčastnila všech nejvyšších soutěží v krasobruslení včetně zimní olympiády v r. 1948 a postupně se v nich propracovala až na samý vrchol. V devatenácti letech se však rozhodla pro emigraci. Ve Spojených státech pak pod jménem Aja Zanova řadu let účinkovala v lední revui. V r. 1969 se provdala za Čechoameričana Pavla Steindlera a spolu s ním začala podnikat v gastronomii. Stala se z ní úspěšná podnikatelka a její restaurace v New Yorku je dodnes vyhlášená.

V roce 2004 obdržela dne 28. října od prezidenta České republiky Václava Klause medaili Za zásluhy II. stupně. V roce 2009 byla v Los Angeles uvedena jako první česká krasobruslařka do Síně slávy a byla vyhlášena českou Sportovní legendou. Ája Vrzáňová při každé příležitosti ráda opakuje, že je velmi hrdá na svůj český původ. I proto se stala prezidentkou sdružení, které spojuje zahraniční Čechy prakticky po celém světě.

klíčové slovo:
  • Krajané
Spustit audio