Krajanské akce ve světě - ZÁŘÍ 2019

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

8. září, NOVÝ ZÉLAND, Tongariro - děti krajanů jedou na akci zvanou Český Lyžák, kde společně stráví 4 dny. Tábor se koná pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí v Sydney a Czech and Slovak Club Auckland Inc, a to již šestý ročník. Letos se sejde 34 dětí ve věku 1 až 16 let. Pro děti je připraven program v češtině, a přes den budou probíhat lekce lyžování. Organizuje Dana Dunford.

11. září, BELGIE, Elsene/Ixelles - ve 20:15 začíná večer na téma jazzu jako politického fenoménu. Je jím společné vystoupení Jazz Station Big Bandu a českých jazzových sólistů, včetně Emila Viklického, který je autorem Tajemství člověka (Mystery of a Man), melodramu napsaného na objednávku Wyntona Marsalise pro Lincoln Center Orchestra. Tajemství člověka zazní v belgické premiéře. Rolí vypravěčů se ujmou populární Stéphanie Coerten (herečka, improvizátorka a moderátorka) a Bai Kamara jr. - známý kytarista a jazzový hudebník. Předprodej lístků je možný na: https://theatremarni.com/JSBB-feat-Emil-Viklicky?id_evenement=2154

12. září, SLOVENSKO, Košice - Český spolek v Košicích pořádá vlakový zájezd k Ružínské přehradě.

14.-22.září, SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ, Londýn - Rony Plesl: Posvátná geometrie. Mezinárodně uznávaný český designér Rony Plesl vytvořilobrovské skleněné kusy ve spolupráci s americkou filantropkou Trish Duggan. Jejich výroba byla možná jen díky nové přelomové technologii tavení skla, kterou vyvinula česká firma Bolety, s níž Rony Plesl exkluzivně spolupracuje. Londýnský festival designu a Victoria & Albert Museum budou hostit mezinárodní premiéru této nové technologie, která umožňuje odlévat 3D objekty bez jakýchkoliv omezení z hlediska designu nebo formy. Pleslova instalace, umístěná v Medieval and Renaissance Galleries, odráží také historii českého sklářství, které je ve sbírkách V&A bohatě zastoupené.

17. září, POLSKO, Poznaň - výstava Vladimíra Birguse Tak mnoho, tak málo. Fotografie z dob, kdy se tak mnoho muselo a tak málo smělo, výstava předního českého fotografa a vedoucího Institutu tvůrčí fotografie. Birgusův autentický a přitom nezřídka ironicky podbarvený pohled na kontrast mezi oficiální propagandou a neutěšenou realitou normalizační totality způsobil, že převážná část zůstala tématikou celá desetiletí nepublikována. Je signifikantní, že i když autor už od začátku 80. let vytvářel barevné subjektivní dokumenty, naprostá většina jeho záběrů s tématikou života v totalitě je černobílá.

18. září, FRANCIE, Paříž - Den otevřených dveří Českého centra a České školy bez hranic. Návštěvník se seznámí s výukou češtiny v Paříži.

19. září, SLOVENSKO, Bratislava - Nabarvené ptáče, film režiséra Václava Marhoula je příběhem desetiletého chlapce, kterého rodiče posílají k tetě na ukrajinský venkov, aby ho ochránili před nástrahami války. Černo-bílý snímek hovoří o bezprostředním vztahu mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Film podle světového bestselleru Jerzyho Kośinského. V prostorách kina Lumiere můžete vidět výběr autorských fotografií Jana Dobrovského z natáčení filmu.

Nabarvené ptáče

19. září, SLOVENSKO, Košice - v rámci projektu Slovo domova bude připraven pořad o Petru Jilemnickém, českém prozaikovi, který působil na Slovensku. Začátek v 15 hodin (Společenský klub ČSVK, Hlavná 70).

20.-22. září, SLOVENSKO, Košice - na víkend je připravený pohádkový a výtvarně-vzdělávací pořad Český špalíček 2, který je určen dětem a rodičům. Přihlášky je třeba podat v Českém spolku v Košicích do 10. září.

23. září, USA, New York City - od 19 hodin uslyšíte flétnový recitál v Bohemian Hall. Flétnistka Jana Jarkovská s elektronickým doprovodem přednese skladby pěti současných českých skladatelek, Sylvie Bodorové, Elišky Cílkové, Ivany Loudové, Terezie Švarcové, aSoni Vetché. Každá ze skladatelek uplatnila vlastní přístup k využití možností flétny. Úvodem provede jedna ze skladatelek, Eliška Cílková. Interpretku Janu Jarkovskou bude možné slyšet i na bostonském říjnovém festivalu tento podzim. Doporučené vstupné je 5 USD.

24. září, ŠPANĚLSKO, Bilbao - Smetanovo Trio vystoupí v muzeu Guggenheim v Bilbau. Smetanovo Trio, jeden z nejdůležitějších a nejvýznamnějších českých souborů současnosti, vystoupí v prestižním muzeu Guggenheim v Bilbau v úterý 24. září v 19 hodin. Nabídne například skladby Bedřicha Smetany nebo Antona Arenského. Vstup zdarma po předchozí registraci na stánkách muzea. Vstupenky lze pořídit v předprodeji od 4. září pro Přátele muzea a pro veřejnost od 12. září. Více informací na: https://www.guggenheim-bilbao.eus/actividades

24. září-24.října, ŘECKO, Athény - výstava fotografií L. Sitenského u příležitosti dvojího výročí: 1939 a 1989 - 80/30. L. Sitenský (1919 - 2009) fotografoval německou invazi v Praze v roce 1939. Jako student architektury získal stipendium Francouzského institutu a odešel do Paříže, kde se v r. 1940 připojil k francouzskému letectvu. Po německé okupaci Paříže se přesunul do Anglie na vojenskou základnu RAF a začlenil do pozemního personálu jednotky 312 československé armády zahraničního letectví zvané „Československé peruťě“. Výstava obsahuje fotografie z období 1939-1946, které připomenou návštěvníkům výročí 80 let od napadení Československa a zahájení 2. sv. války. Akce se koná za podpory Velvyslanectví České republiky v Aténách.

26. září, NIZOZEMSKO, Rotterdam - Evropský den jazyků, který je iniciativou Rady Evropy ve Štrasburku, se každoročně slaví od roku 2001 dne 26. září. Více na https://edl.ecml.at

26. září, SLOVENSKO, Košice - promítání filmu o spisovateli Michalu Vieweghovi začíná v 15 hodin ve Společenském klubu Českého spolku v Košicích (Hlavná 70).

28. září, MAĎARSKO, Budapešť - Galerie Deák 17 se zaměřuje na současnou dětskou literaturu a již podruhé oslovilo České Centrum ke spolupráci. Maďarské děti budou mít během sobotního dopoledne možnost seznámit se se slavnými českými postavami nejnovějších dětských knih. Hostem pravidelného pořadu "Letem světem" bude v září opět Česká republika. Zatímco před dvěma roky došlo k prezentaci České republiky skrze tradiční hrdiny českých dětských knih jako Krteček, Rumcajz, či Křemílek a Vochomůrka), tentokráte představí nové hrdiny: myšku z hravouky a Chrujdu.

30. září, NĚMECKO, Berlín - King Skate je dokument, který získal Českého lva pro Nejlepší český dokument roku 2018, o průkopnících skateboardingu v totalitní šedi Československa 70. a 80. let. Kultovní postavy české skateové historie vyprávějí příběhy zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed komunistické nesvobody. Společná akce s Filmovým festivalem Cottbus. Vstup zadarmo. King Skate CZ 2018, 82 min., v originálním znění s anglickými titulky, režie: Šimon Šafránek.

klíčové slovo:
  • Krajané
Spustit audio