Krajanské akce ve světě - PROSINEC 2019

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

5. prosince, USA, New York - celoroční projekt Czech Image bude zahájen v 19 hodin v galerii Bohemian National Hall. Představuje Českou republiku očima mladých zahraničních výtvarníků, kteří připravili šest desítek plakátů pro putovní výstavu.

5. prosince, SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ, Londýn - v pořadu Science Café vystoupí Tomáš Páleníček z Národního ústavu duševního zdraví, který se zabývá využitím přírodních psychedelických látek. Většina z nich má nálepku nebezpečných drog, ale u řady domorodých národů se používá k léčebným a duchovním účelům. Začátek od 19 hodin v Českém centru.

5. prosince, SLOVENSKO, Košice - vycházka ke kapličce sv. Jana Nepomuckého na Dolním Bankově. Podrobnosti sdělí zájemcům Český spolek v Košicích.

6. prosince, FRANCIE, Paříž - představení nové knihy spisovatelky Magdalény Bujabézy Rejžkové, kterou pojmenovala Bez práce nejsou bagety aneb Jak žijí Češi ve Francii. Je sérií příběhů Čechů, kteří v různých profesích působí nejen v Paříži. Začátek v 19:30 hod v Českém centru.

6.-13. prosince, RUSKO, Moskva - výstava Sametová revoluce, připravená pražským Národním muzeem, zavítá do galerie Českého centra. Návštěvníci se seznámí i s historickými událostmi, které měly přímý vliv na pád komunistického režimu (např. vznik Charty 77). Na zahájení od 19 hodin budou přítomni mimo jiné ředitel Národního muzea Michal Lukeš a spisovatel Jáchym Topol.

7. prosince, NĚMECKO, Mnichov - Mikulášská besídka v Českém centru je připravena společným úsilím TV Sokol Mnichov a Českou katolickou misií. Začátek ve 14:30 hod. Vánoční cukroví vítáno.

7. prosince, RAKOUSKO, Vídeň - v kostele sv. Petra (Petersplatz 1010) zazní hlasy pěveckého sboru Lumír, který si od 14:30 připravil adventní koncert.

Adventní koncert sboru Lumír ve Vídni

12. prosince, ŠPANĚLSKO, Valladolid - v souvislosti s výročím velkých politických změn ve střední a východní Evropě byla uspořádána v Institutu evropských studií na valladolidské univerzitě konference Země středovýchodní Evropy a Evropská Unie, třicet let poté. Mezi 10. a 14. hodinou se tu u kulatého stolu objeví například novinář a překladatel Petr Zavadil, ředitel Českého centra v Madridu Stanislav Škoda nebo profesor Ricardo Martín de la Guardia. Adresa konání: Plaza de Santa Cruz, 5, 1ª Planta.

12. prosince, SLOVENSKO, Košice - ve Společenském klubu Českého spolku (Hlavná 70) je připraven od 15 hodin pořad s názvem Čeští architekti.

15. prosince, SLOVENSKO, Košice - v bohatém tradičním programu České Vánoce 2019 zazní hlasy Ženského sboru Českého spolku v Košicích a jeho hostů. Více informací včetně vstupenek poskytne kancelář Českého spolku. Program začíná od 17 hodin v Domě umění (Moyzesova 66).

19. prosince, SLOVENSKO, Košice - oblíbený projekt Slovo domova tentokrát přichází s pořadem Básník a spisovatel Karel Jaromír Erben. Posezení ve vánoční atmosféře začíná od 15 hodin ve Společenském klubu Českého spolku v Košicích.

Autor: Miloš Turek
klíčové slovo:
  • Krajané
Spustit audio