Krajanské akce ve světě - KVĚTEN 2019

Na tomto místě zveřejňujeme seznam krajanských akcí, o nichž jsme se dozvěděli na internetu nebo přímo od krajanů. Pokud chcete zprostředkovat informaci o některé z vašich akcí, pošlete ji prosím na info@krajane.net nebo zanechejte vzkaz na našem facebooku.

1. května–1. července, NIZOZEMSKO, Rotterdamvýstava fotografií Československo objektivem Dagmar Hochové. České centrum v Rotterdamu pořádá ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně první veřejnou prezentaci fotografií Dagmar Hochové v jižním Holandsku. Výstava je pořádaná k příležitosti Světového dne svobody tisku, bude k vidění v parlamentním tiskovém centru Nieuwspoort. Vybrané černobílé fotografie v kombinaci s projekcí na velkoformátové obrazovce mají za cíl představit místní veřejnosti realitu života v komunistickém Československu před rokem 1989, tak jak ji zachytila tato významná česká dokumentární fotografka.

15. května, SLOVENSKO, Bratislava - Slavnostní setkání s kulturním programem. V letošním roce uplyne již 25 let od založení Klubu občanů České republiky. Tato organizace vznikla po rozdělení Československa, její snahou byla pomoc českým občanům, kteří zůstali žít na území Slovenska jako cizinci. Program se bude skládat z ukázek zájmové i profesní činnosti členů, vzpomínek a příspěvků hostů. Na setkání přislíbili účast hosté z českých i slovenských institucí.Akce se uskuteční v kulturní místnosti Zastupitelského úřadu na Hviezdoslavově náměstí v Bratislavě, a bude zakončená společenským setkáním.

16. května, SLOVENSKO, Košice - další díl vzdělávacího programu Slovo domova je věnován dramatikovi, scénáristovi a spisovateli Zdeňku Svěrákovi. Pořad začína v 15 hodin ve Společenském klubu Českého spolku (Hlavná 70).

17.–25. května, ŠVÉDSKO, Stockholm - Kafkův Proces na scéně Královského baletu ve Stockholmu. Představte si, že jste se ocitli uprostřed masivního spiknutí. Co je pravdivé a co je falešné? V tomto unikátním baletním představení, inspirovaném klasickým procesem Franze Kafky, jste vtaženi do pokrouceného byrokratického bludiště, které do sebe vtahuje jak publikum, tak tanečníky. Příběh se odehrává ve městě připomínajícím Prahu, s magickými uličkami a stavbami. Tedy v místě, kde se snadno ztratíte. Kdo jste, když je proces u konce? Český choreograf Jiří Bubeníček vytvořil zcela nové dílo, výhradně pro scénu Královského baletu ve Stockholmu. Dílo, které se točí kolem absurdní byrokracie, je brutální stejně, jako jsou Kafkovy texty.

19. května, SLOVENSKO, Košice - u příležitosti svátku českého patrona sv. Jana Nepomuckého se koná Poutní slavnost v kapličce Nanebevzetí Panny Marie na Horném Bankově, a to od 14:15 hod.

23. května, SLOVENSKO, Košice - na tento den je připraven vlakový zájezd do obce Hanušovce, kde se nachází unikátní viadukt. Hlavním bodem programu je návštěva místního zámku. Bližší informace poskytne kancelář Českého spolku.

29. května, NĚMECKO, Berlín – přednáška ve Science Café: The Nanoparticles (R)Evolution. Málokdo ví, že nanočástice a nanoprodukty jsou k dostání v běžných obchodech nebo že je lidé mají doma. Přednášet bude Anna Fučíková, česká vědkyně, která pracuje v oboru nanočástic, se zaměřením na silikonové nanočástice, již několik let.

30. května, SLOVENSKO, Košice - vzdělávací program na téma Volyňští Češi začíná v 15 hodin ve Společenském klubu Českého spolku.

30. května, SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ, Londýn – přednáška Zvládne stroj nahradit malíře? Jak počítač vytváří umělecké dílo? Jakým problémům musí čelit, když se pokouší imitovat člověka? A proč profesionální animátoři pořád raději využívají staré dobré algoritmické výpočty?

30. května-28. července, USA, New York - výstava Žena mezi vdechnutím a vydechnutím. Česká fotografka Dana Kyndrová zaměřuje objektiv svého fotoaparátu na ženy už skoro padesát let. Fotografický cyklus "Žena mezi vdechnutím a vydechnutím" zkoumá mnohé momenty v životě ženy. Kyndrová fotografie pořídila v Československu a později v České republice, ale i ve státech západní Evropy. Snímky zachycující okamžiky běžného života, jako je narození, dospívání či zamilování, byly pořízeny během období totality i po ní.

31. května, FRANCIE, Paříž – přednáška Praha barokní historika umění Zdeňka Bígla v Českém centru.

31. května-28. července, JAPONSKO, Tokio, Kjóto a další města – film Jan Palach na EU Film Days 2019. Na 17. ročníku Evropského filmového festivalu – EU Film Days 2019 se představí český snímek „Jan Palach“ režiséra Roberta Sedláčka. Tento snímek byl vybrán s přihlédnutím k 50. výročí upálení Jana Palacha na protest proti omezování svobod a pasivnímu přístupu společnosti v reakci na invazi vojsk států Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Kromě Tokia bude film uveden také v Kjótu, Hirošimě a Fukuoce. Obou tokijských promítání filmu Jan Palach se na pozvání Českého centra Tokio osobně zúčastní také režisér Robert Sedláček.

klíčové slovo:
  • Krajané
Spustit audio