Jiří Kylián byl uveden jako třetí Čech do Akademie krásných umění

Český choreograf Jiří Kylián byl ve Francouzském institutu v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění. Jejím členem se stal loni v dubnu jako třetí Čech od založení akademie v roce 1816.

Přijetí cizince za člena francouzské akademie je ojedinělou událostí, týká se jen několika zahraničních osobností múzických a výtvarných umění.

Kvůli přijetí Jiřího Kyliána a významu jeho díla navrhla akademie i novou kategorii - Choreografie, uvedl stálý tajemník Akademie, francouzský skladatel a dirigent Laurent Petitgirard.

„Členství Jiřího Kyliána navrhl jeho dobrý přítel, Hugues Gall (bývalý ředitel Pařížské opery). Nebylo to nic překvapivého, vždyť v oblasti choreografie existují v současnosti dva skuteční velikáni: Jiří Kylián a William Forsythe. Ve Francouzské akademii máme zvláštní sekci pro zahraniční umělce. Jsou členy akademie, ale neúčastní se jejích zasedání, protože často ani nežijí ve Franci. Jde o prestižní ocenění, které akademie uděluje výjimečným uměleckým osobnostem. V minulosti ho obdržel například Andrzej Wajda. Jiří Kylián bude tedy slavnostně uveden do křesla akademie, bude mít na sobě, stejně jako ostatní členové, tradiční oděv. Bude moci navštívit akademii, kdy bude chtít, ovšem jako přidružený člen se nebude účastnit obvyklé práce akademiků".

Jiří Kylián vytvořil stovku baletů

Falling Angels Jiřího Kyliána (balet NDM Ostrava)


Kyliánova cesta k tanci vedla od akrobacie přes baletní přípravku Národního divadla na Taneční konzervatoř Praha. Následovalo stipendium na Královské baletní škole v Londýně a angažmá v Stuttgartském baletu.

V roce 1975 přijal Jiří Kylián nabídku na umělecké spoluvedení Nizozemského tanečního divadla (NDT) v Haagu. O tři roky později byl po úspěchu baletu Sinfonietta jmenován uměleckým ředitelem NDT. Od 70. let vytvořil stovku baletů, z nichž tři čtvrtiny byly právě pro NDT. Je držitelem mnoha ocenění, včetně Ceny Nižinského udělené v Monte Carlu, nebo francouzského řádu Čestné legie.

Prvním českým členem Akademie krásných umění se v roce 1835 stal hudebník Antonín Rejcha. Tento pražský rodák byl ředitelem Pařížské konzervatoře, učitelem takových veličin jako Hector Berlioz, Franz Liszt, nebo Charles Gounod. Druhým takto poctěným Čechem byl v roce 1896 Václav Brožík, historik umění a malíř patřící ke generaci Národního divadla, který byl profesorem Císařské akademie v Praze a zároveň pracoval v Paříži, kde roku 1901 zemřel.

klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio