Jaro máme na Tenerife celý rok, říká Marcela Tosal

Jaro na Tenerife

Krajané na Tenerife zatím nemají svůj spolek, přesto jich tu žije několik tisíc. Už přes deset let tu žije i Marcela Tosal, která tu nedávno organizovala První česko - slovenský ples. Pracovala jako letuška a vyslala ji sem letecká společnost.

„Zamilovala jsem se, vdala, můj syn se narodil na Tenerife. Pak už jsem tady zůstala. Začala jsem s manželem podnikat. Dlouho jsme se věnovali golfu, dělali jsme golfový incoming. Vydali jsme průvodce po golfových hřištích na Kanárských ostrovech v češtině. Nejdřív jako tištěnou verzi, a pak z toho byla i aplikace. Kromě toho děláme do realit. Ale jako velký koníček jsme měla vždycky umění, to je moje vášeň. Už od roku 2006 jsme založili neziskovou organizaci Spain Art, se kterou jsme začali dělat projekty. Když se narodil můj syn, teď je mu devět let, tak jsem přemýšlela, jak spojit příjemné s užitečným, a mít víc a víc důvodů jezdit do ČR. Velkou část projektů jsme realizovali v Česku a na Slovensku, dělali jsme výstavy v Bratislavě. Dlouho jsme také spolupracovali s festivalem Iberica. Pořádali jsme pro ně intenzivní kurzy španělštiny, zařizovali jsme koncert Ivána Martína, což klavírní virtuoz, který pochází z Kanárských ostrovů".

Jako první podnikání jste zmínila golf. Hrajete ho?

„Ano, hraju. Ke golfu mě přivedl manžel, a hraje ho od útlého věku i syn. V posledních letech jsem neměla čas věnovat se mu nějak intenzivně. Vždycky na to není čas, ale mám golf ráda".

Krajanská komunita na Kanárských ostrovech zatím není oficiálně registrovaná. Jak je velká?

„Přesně to nevím, ale bude to několik tisíc na celých Kanárských ostrovech".

Je nějaký ostrov, který Češi preferují?

„Asi je to Gran Canaria a Tenerife, tam jsou komunity nejvíc zastoupeny".

Na Tenerife se uskutečnil První ples krajanů. Jak ta myšlenka vznikla?

Na Kanárských ostrovech se uskutečnil první krajanský ples

„V hlavě mi to leželo dlouho. Plesy jsem měla ráda. Když jsem ještě žila v ČR, tak jsem na plesy chodila. Navíc jsem měla pocit, že by bylo dobré vytvořit tu nějakou příležitost, aby se Češi a Slováci, co tady žijí, mohli setkat, poznat se a pobavit. Protože jsme už během našich aktivit spolupracovali s Canaria Travel, tak jsem oslovila paní Vikovou, a o nápadu jí řekla. Setkaly jsme se osobně, a během týdne jsme vymyslely, že bude ples, kde bude, kdy bude a kdo tam bude účinkovat".

Příchod do sálu byl naprosto velkolepý? Kolik přišlo lidí?

„Velice nás překvapila účast, protože jsme si stanovili minimum 80 lidí. Při nižším počtu by se to nedalo finančně zvládnout. Nakonec jsme měli 220 hostů, což je naprosto neskutečné. Pár dní před plesem už jsme řešili takové problémy, že jsme neměli pro všechny dost jídla. Bylo to stresující, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Co se týká účinkujících, tak všichni byli nadšeni z této možnosti, řada z nich má k Tenerife nějaký vztah, jezdí sem. Od prvního okamžiku je ta myšlenka nadchla. Michal David nám strašně pomohl, Xindl X, Vašo Patejdl".

Součástí plesu byla i dražba obrazů, jak dopadla?

„Celkem dobře. Vybrali jsme pět obrazů významných kanárských umělců. Neprodaly se všechny, ale máme dva vážné zájemce o koupi, což je fantastické".

Výtěžek plesu jde na dětský domov. Jak jste ho vybírali?

„Výtěžek z plesu je určen Dětskému domovu v Jablonném v Podještědí. Byla to volba paní Vikové z Canaria Travel. Oni už domov podpořili v minulosti. Jestli se nemýlím, tak děti už byly před nějakým na Gran Canaria".

Jak jsem zaslechla, tak se o vás hovoří jako o budoucí honorární konzulce.

Marcela Tosal

„Jsem v pozici kandidáta, není to ještě potvrzené, čekají mě pohovory na ministerstvu zahraničí".

Když jsme si spolu povídali, tak jste se zmínila, že syn chodí na zkoušky do české školy, a také do české školy dochází. Na Kanárských ostrovech zatím není česká škola. Uvažují maminky, že by něco podobného založily?

„Zatím tady taková aktivita není, ale pokud se to podaří, tak bychom mohli něco založit při konzulátu".

Jak se vám daří udržet češtinu u syna?

„Je to trošku komplikované, on se narodil tady, tatínek je Španěl a chodí do španělské školy, takže španělština dominuje. Snažím se jezdit do Čech co nejvíc. Mám ho i v české škole. Když jsme v České republice, tak tam chodí na hodiny, a jednou ročně dělá zkoušky z češtiny. Největší motivací je pro něj potřeba komunikovat s rodinou, se sestřenicí a s bratranci, s kamarády, které tam má. Já na něho mluvím česky, on mi odpovídá španělsky, nechci ho moc nutit, ale největší motivace jsou kamarádi v Česku".

Co máte nejraději na Tenerife?

„Určitě lidi. Jsou velice příjemní, usměvaví, mají obvykle dobrou náladu. Klima je velice příjemné, slunečné počasí hodně usnadňuje život. Kdybych měla dát něco na první místo, tak jsou to květiny. Tady celý rok něco kvete, jaro máme celý rok".

klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio