Jakou úlohu a místo mají zahraniční Češi ve vzájemných vztazích?

Odpověď na tuto otázku se pokusili najít účastníci kulatého stolu, který se tento týden uskutečnil pod patronací předsedy Tomáše Czernina /TOP 09/.

Česká společnost si musí najít k diaspoře nový vztah, shodli se účastníci kulatého stolu. Krajané sehráli v minulosti zásadní roli při vzniku Československa i dalších zlomových momentech české historie. Naposledy jako významní lobbisté při vstupu Česka do NATO. Podle Tomáše Czernina je zapotřebí dát Čechům žijícím v zahraničí najevo, jak jsou pro českou společnost, ale i politickou scénu důležití. Při té příležitosti s nelibostí konstatoval, že se Senátu nepodařilo prosadit přes Poslaneckou sněmovnu distanční volbu, po které krajané už léta volají. Zároveň schází jasně formulovaná návratová politika.

Podle odhadů žije v současnosti v zahraničí kolem 600 tisíc Čechů, mnozí další se k českým kořenům hlásí. Nezanedbatelná je i částka, kterou tato diaspora do ČR zasílá. Od Čechů žijících a pracujících v zahraničí přiteklo loni mezi 60 – 80 miliardami korun.

Zasedání na téma „Úloha a místo zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích“

Hlavní řečníci, mezi nimiž byli dlouholetý senátor Tomáš Grulich (ODS), zmocněnec pro krajany Jiří Krátký nebo senátor Pavel Fischer, ale experti z Akademie věd a zástupci krajanů se shodli na tom, že je třeba jasně formulovat politiku vůči expatům tak jako to je v případě jiných států, např. Maďarska, Francie, Irska, Austrálie, ale i sousedního Slovenska. Sloužit by k tomu měla krajanská konference, která se uskuteční v příštím roce.

klíčové slovo:
  • Krajané
Spustit audio