FRANTA, malíř a sochař s českými kořeny, zahájil výstavu v Bruselu

Aïchele Gallery v Bruselu představuje českého a sochaře Františka Mertla, který užívá umělecké jméno FRANTA. Na svém kontě má více než 120 autorských výstav v Evropě, USA a Japonsku. Na skupinových výstavách dokonce vystavoval s umělci takových jmen jako Pablo Picasso, Henri Matisse či Joan Miró.

František Mertl emigroval na konci padesátých let a od té doby žije ve Francii. „Moje původní jméno dělá Francouzům velké problémy při výslovnosti, proto už řadu let používám tento pseudonym", uvedl dříve v rozhovoru Deník. Za uspořádáním nynější výstavy stojí úspěšní kurátoři manželé Jiří a Radana Waldovi, kteří již v minulosti v Bruselu realizovali velmi úspěšný projekt Orbis Pictus Play. Ten získal statut oficiální doprovodné akce v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie.

František Mertl se osobně seznámil s Picassem, Chagallem či Maxem Ernstem. Největší inspirací mu byly pobyty v USA a především v Africe. S terénním vozem a stanem procestoval Mali, Keňu, Niger, Burkinu Faso, Senegal, Gambii a Čad. Po návštěvě otrokářského ostrova Gorée cestoval za Afroameričany do USA.

Do Západního Berlína se dostal ve skupině dělníků


František Mertl chodil za války do školy v Brtnici, kde si jeho kreslířského talentu všiml učitel kreslení Alois Toufar a ovlivnil tak jeho život. Po maturitě se rozhodoval mezi studiem architektury nebo malby, která zvítězila. V roce 1956 přišla do školy prostřednictvím Ministerstva školství nabídka na studijní pobyt v italské Perugii. Díky finanční záruce dřívějšího obchodního partnera Mertlova otce, který žil v Itálii, se Františku Mertlovi jako jedinému ze studentů podařilo vyřídit vízum a soukromě vycestovat. V Itálii studoval díla slavných mistrů. Seznámil se tu i s francouzskou studentkou italštiny a dějin umění Jacqueline Sussan. Po návratu zjistil, že ho v Itálii sledoval agent. Následoval zákaz jakýchkoli dalších cest do zahraničí.

Výstava Františka Mertla v Bruselu

V roce 1958 se však Františku Mertlovi podařilo připojit k zájezdu studentů Akademie do NDR. Při zastávce v Berlíně se vmísil do skupiny dělníků u Braniborské brány a přešel s nimi do britského sektoru v Západním Berlíně. Utekl z utečeneckého tábora, přešel pěšky hranice do Francie a vlakem docestoval do Nice, kde žila Jacqueline. Když se přihlásil na úřadě, narazil náhodou na Francouze, který bojoval s jeho otcem u Dunkerque. Zaručili se za něj i rodiče Jacqueline, a to pomohlo k získání nových dokladů.

V roce 2014 věnoval Franta 40 svých obrazů a kreseb rodnému městu Třebíč, které zřídilo v někdejším Národním domě jeho stálou expozici - Galerii Franta. Od roku 2016 je součástí expozice i jeho nejvýznamnější sochařské dílo Osmý den, které město zakoupilo.

klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio