Ester Krumbachová: Nepoznaný génius Československé Nové vlny

Jméno Ester Krumbachové, si lidé většinou spojují s profesí kostýmní výtvarnice. Ale její pole umělecké působnosti bylo hodně široké. Byla velmi talentovaná, psala, tvořila kostýmy a návrhy,režírovala. Dílo Ester Krumbachové nejlépe poznáte přes filmy, na kterých se podílela.

Svým působením ovlivnila řadu režisérů, jako byla Věra Chytilová (Sedmikrásky), Karel Kachyňa (Ucho), Jaromil Jireš (Valérie a týden divů) nebo Jan Němec (Démanty noci).

Režisérka Věra Chytilové považovala Ester Krumbachovou za jednu z nejvýraznějších osobností Nové české vlny. Nedlouho poté, co natočila svůj režisérský debut Vražda ing.Čerta, byla spolu s dalšími umělci za spolupráci na na trezorových snímcích zařazena na černou listinu československého komunistického režimu. To ve skutečnosti znamenalo od roku 1970 její dvacetiletý zákaz práce u filmu. V té době se věnovala spisovatelské a scénáristické činnosti.

České centrum nabízí deset snímků spojených s Ester Krumbachovou


České centrum New York ve spolupráci s Film at Lincoln Center tuto osobnost českého filmového světa připomíná v týdnu od 24. do 29. května v prostorách kina Francesca Beale Theater v Lincoln Centru. Deset snímků, které se tu promítají, jsou se jménem této umělkyně spojeny, ať už kostýmy, scénografií, produkcí, scénářem nebo i režií.

Z filmu Vražda ing. Čerta

Kostýmy vytvořila k filmům Všichni dobří rodáci, Kočár do Vídně, Démanty noci, Ať žije republika. Ke kostýmům přidala scénář ve snímcích....A pátý jezdec je strach, Ovoce stromů rajských jíme, Vražda ing. Čerta. Tento film Ester Krumbachová i režírovala. Jako scénografka se uplatnila u filmu Ucho a u filmu Valérie a týden divů je nejen autorkou scénáře, ale zároveň měla na starosti i produkci.

klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio