Do Noci s Andersenem se zapojí i Krajánek

Noc s Andersenem má nového partnera. Speciální rubriky a originální materiály nabízí účastníkům dětský časopis Krajánek, určený pro děti žijící v zahraničí. Noc s Andersenem letos proběhne 29. března v knihovnách a dalších vzdělávacích institucích v České republice i za jejími hranicemi již po devatenácté.

Časopis Krajánek je zaměřený na děti, které mluví dvěma a více jazyky, jsou ve věku 5 až 10 let, a žijí v zahraničí. Do Noci s Andersenem přispěje řadou originálních materiálů.

„Čtení, literatura a Noc s Andersenem se tak budou prolínat celým březnovým číslem od básniček, písniček, hrátek s češtinou přes rozhovor až po komiks. Krajánek připravuje i sadu speciálních příloh, které pomohou u dětí rozvíjet lásku ke knihám. Budou si moci vyrobit speciální sadu knižních záložek nebo vyplnit stránku do čtenářského deníku - všechny materiály včetně ilustrací jsou originálně tvořené a volně ke stažení", vysvětluje Lenka Kanellia, předsedkyně spolku Krajánek ve světě.

Časopis Krajánek je přizpůsobený specifikům vícejazyčných dětí, které češtinu slyší v omezené míře v rámci českých komunit nebo smíšených rodin. „Neznají některé české zvyky, hůře si rozšiřují českou slovní zásobu nebo mají problémy s výslovností a porozuměním českým textům, které se u nich musejí speciálně rozvíjet,“ dodává Lenka Kanellia. Sama je jednou z redaktorek. Texty vznikají dětem přímo na míru a není výjimkou, že jsou součástí výuky v českých školách v zahraničí. Ty se často zapojují i do vlastní Noci s Andersenem.

Krajánek vzniká na dobrovolnické bázi

Časopis Krajánek


Autoři i čtenáři časopisu Krajánek jsou roztroušeni po celém světě. V současnosti se na něm podílí krajané z 16 států od téměř všech evropských přes USA, Turecko, Brazílii, Austrálii až po Nový Zéland. Proto vychází pouze v on-line podobě, a stáhnout si ho můžete i na stránkách Radia Praha v rámci Magazínu pro školy.

Od samého počátku, kdy v roce 2014 vznikl v krajanském spolku v tureckém Istanbulu, je dobrovolnou iniciativou. Všichni, kdo Krajánka tvoří, to dělají ve volném čase a bez nároku na honorář, často se svými dětmi. Mnoho smíšených rodin se totiž dostane do České republiky jen jednou do roka, a tak jsou možnosti, jak dětem, zvláště takto malým, zprostředkovat češtinu v podobě knih a časopisů často omezené,“ popisuje Ivana Kaςmaz, šéfredaktorka a sama maminka dvou malých „krajánků“, jak jsou děti v časopise nazývány, co stálo za vznikem časopisu.

klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio