Dny české kultury v Sisaku se věnovaly architektuře

Češi - naši první architekti a turisté. Toto téma dominovalo jubilejním desátým Dnům české kultury, které se konaly v chorvatském Sisaku. Zdejší Beseda má skoro 150 členů a každoročně se snaží českou kulturu představit z trochu jiného pohledu.

„Potěšilo nás, že se akce zúčastnilo mnoho architektů ze Sisaku, kteří nejsou členy naší Besedy, protože to pro ně bylo zajímavé téma", uvedla v týdeníku českých krajanů Jednota předsedkyně Besedy Jiřinka Vidovičová. Součástí výstavy byly ukázky nejznámějších budov na Jadranu v Pule, Bašce, v Kuparech a na Plitvicích, na jejichž vzniku se podíleli čeští architekti Josef Druák, Lev Kalda či Jiří Stibral.

„Byli to právě Češi, kteří již v době Rakousko-Uherska objevili krásu a možnosti Jadranu, a to nejen jako hosté, ale také jako architekti, stavitelé a investoři", uvedla Jiřinka Vidovičová. „Před sto a více lety jezdila na Jadran zámožná česká elita. Místní obyvatelé ještě neměli ve zvyku koupat se v moři, a tak požitek na pláži nazvali českým životem. A Jadran je pro české turisty lákadlem i dnes", dodala předsedkyně. Druhý den oslav patřil písním a tancům.

Dny české kultury v Sisaku

Slavilo se i v Rijece

25. výročí oslavila Česká beseda Rijeka. Zároveň krajané oslavili i 10. výročí otevření Českého domu Tomáše Garrigua Masaryka. Zdejší výborné taneční, divadelní a pěvecké soubory vystupují nejen v Chorvatsku, ale také v České republice.

klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio