Czech That Film festival letos už po osmé

V současné době se jedná o největší českou kulturní akcí ve Spojených státech. Filmový festival nejzajímavějších českých filmů doprovázejí diskuse s herci, autory a producenty.

Přehlídka filmové tvorby z České republiky roste a letos navštíví už 23 měst v USA a Kanadě. Slavnostní premiéra byla v pátek večer 5. dubna v losangeleském Hammer muzeu. Na červeném koberci se objevili tvůrci, sponzoři i zakladatelé festivalu.

Generální konzul Pavol Šepelák přivítal hosty v kině, pojmenovaném po famózním filmaři Billy Wilderovi, krátkým proslovem: “Filmy se silnou zápletkou jsou často svědectvím období, které popisují. Věřím proto, že tyto příběhy dokážou diváky pohnout k úsměvu a diskuzi. V každém případě, dobrý film by neměl zanechat nikoho lhostejným.” Konzul nezapomněl zároveň zdůraznit historické úspěchy československé kinematografie.

Jan Christopher Horak, ředitel filmového a televizního archivu UCLA k tomu poznamenal: „Festival Czech that Film je důležitou výzvou k pozornosti. Je ukázkou propojení osudů lidských životů. Tyhle příběhy jsou aktuální právě v současné době, kdy demokracie po celém světě je v ohrožení.“

Radim Špaček na festivalu Czech That Film

Týdenní přehlídku zahájil film Zlatý podraz režiséra Radima Špačka z roku 2018. Celkem se budou promítat další čtyři snímky, včetně neslavně proslaveného cenzurovaného Kachyňova Ucha. Tento rok je připomínkou třicetiletého výročí Sametové revoluce, která obnovila demokracii v České republice. Není proto divu, že v přehlídce nechybí ani dokumentární vzpomínka na upálení Jana Palacha proti sovětské invazi.

U zrodu úspěšného festivalu stál Czech That Film Michal Sedláček: „Když jsem přijel do Los Angeles před osmi lety jako konzul, všimnul jsem si, že jakýkoliv stát v Hollywoodu pořádá filmovou přehlídku, ale naše dlouholetá tradice v kinematografii tady nebyla reprezentovaná. Tenkrát na východním pobřeží Spojených států pořádalo České centrum, nějaké projekce a tak jsme se domluvili, že to dáme dohromady.“

K jakým změnám došlo od počátku po dnes?

Michal Sedláček a Lida Sadera

Celá akce dosáhla neskutečné popularity a úspěchu. Z promítání v jednom městě jsme se letos dostali až na současných 23. To už je na hranici únosnosti. Vytváří to vysoké nároky na dobrovolnou práci celého štábu.

Kolik lidí se s vámi na pořadatelství účastní?

Kromě mne jen Aneta Cambell a slečna Lamberová z Washington D. C. Je neskutečně těžké vytvořit filmový festival, vybrat filmy, zajistit projekce v adekvátních kinech a získat aspoň minimální podporu sponzorů. Samozřejmě se snažíme, aby se zúčastnila nejenom široká veřejnost, ale i hosté a celebrity, kteří nám pomohou k bezplatné propagaci.

Na otázku jak se vybírají filmy, odpovídala Aneta Cambell:

Aneta Cambell

Česká centra udělají předvýběr, a společně se zastupitelskými úřady vyberou balíček snímků, které se nabídnou partnerským kinům k užšímu výběru. V Los Angeles si rádi prosadíme i filmy, které v hlavní nabídce nejsou. Loni jsme jako jediná destinace přehlídky promítali snímek Čiara. Připomínali jsme si 100 let od založení Československa, a proto jsme zařadili tento snímek, který reprezentoval Slovensko na Oskarech.

Upozorňujete i na starší filmy?

Já osobně miluju klasické filmy. Každoročně se proto snažím zařadit aspoň jeden z nich. V roce 2018 to byl Akumulátor, předloni Intimní osvětlení za osobní účasti režiséra filmu Ivana Passera. Tuto projekci, kterou se nám podařilo umístit do vyhledávaného kina filmových fajnšmekrů v New Beverly Cinema, navštívil například i oblíbený herec James Franco.

Plné kino v Hammer muzeu

Největší problémy organizace?

Logistika. Dokázat, aby filmy přišly včas do všech destinací podle požadavků. Přestože přehlídka trvá od dubna až do léta, není to žádná procházka růžovou zahradou.

Co plánujete na příští rok?

Kromě současné tvorby, na jejímž výběru pracujeme, bych si osobně přála uvést Sci-fi Ikarie XB-1. Pokud se to povede, bude to fantazie.

Autor: Ája Bufka
klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio