Chcete zažít autentický Banát?

Festival Banát

Festival Banát přivede do české vesnice Eibentál každý rok víc než tisícovku návštěvníků. Docela často se lze setkat s názorem, že právě tato akce je nejlepším českým festivalem, i když se koná v Rumunsku. Pokud byste ale chtěli poznat autentickou kulturu banátských Čechů (a ne slyšet skupiny, které už znáte z Čech) doporučíme vám návštěvu jiných akcí.

Tím spíš, že masovost festivalu Banát přináší i problémy. Své o tom ví i Štefan Bouda, předseda české sekce Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku.

„Ta akce probíhá ve vesnici Eibentál, která je dost daleko od pěti našich ostatních vesniček, které leží pospolu. Je to zhruba 60 km od těch dalších vesnic. Samozřejmě, když tam přijede najednou 1200 -1300 Čechů, tak to dělá problémy, co si budeme povídat. Na začátku s tím byly dost velké potíže. Naši lidi jsou věřící, křesťani, kostel a mše je pro mě to nejdůležitější. V tom ti lidi vyrostli a takhle tam žijí. Když pak přijede přes tisíc Čechů a otevřeně řečeno, ne všichni se chovají, jak by měli a už vůbec se nechovají tak, jako ta domácí komunita, tak to lidem to vadí a měli jsme s tím potíže. Na druhou stranu tam jezdí tisíce a tisíce turistů za rok a naši lidi už si zvykli. Pak si říkají mezi sebou: „je to Čech, nechte ho bejt, neříkejte mu nic.“ I ta muzika, co se hraje na festivalu, do toho prostředí vlastně nepatří, hlavně teď myslím rock. Taky to oblečení, to chování… Ono stačí, když někdo chodí po vesnici svlečený, naši lidi to nemají rádi. Ale zároveň jsme rádi za každého turistu, proto to naši lidi tolerujou. Zavřeme oči a jdeme dál, asi tak.“

V těch dalších českých vesnicích, v Gerniku, Svaté Heleně se pořádají nějaké akce, které stojí za cestu z Česka? Festival Banát je organizovaný z Čech. Jaké akce se pořádají přímo v Banátu?

Pohled z Rovenska

„Ano, na festivalu Banát spolupracují naši lidi, ale ta akce je vymyšlená a přivezená z Čech. Co se týče naší organizace, Svazu Čechů a Slováků, tak my pořádáme akce, které propagují kulturu, oblečení, zpěvy, jak to bylo před sto lety, protože nechceme, aby to zaniklo. Tento rok děláme festival 3. srpna na Rovensku, to je taková malinká vesnice. My jsme si opravdu mysleli, že odtamtud odejdou všichni, tam zůstalo strašně málo lidí, je jich tam jenom šedesát. Ale právě proto tu akci děláme tam, abychom té vesničce pomohli. Je tam krásně, je to na kopci, je tam výhled 40-50 kilometrů. Je to folklórní festival Čechů v Banátu, moc všechny zvu. Vystoupí kapely z každé české vesnice, představí kroje, písně, tance. Pak máme spolupráci s festivalem Banát. Aby návštěvníci viděli víc než jenom tu jednu vesnici, tak jsme se domluvili, že letos uděláme festival Banát na Gerniku. Na jeden den návštěvníci přejedou z jedné vesničky do druhé, do Gerniku, a tam bude festivalová noc. To bude večer 17. srpna. Pak ještě bývají posvícení. Třeba 18. srpna bývá posvícení na Svaté Heleně, kde je teď největší česká komunita. Tam stále žije 220 lidí. Je to moc krásné posvícení, jste srdečně zváni. Organizuje je to pan Hrůza, to je velmi starostlivý člověk. Velmi vám tu akci doporučuji.“

Autor: Libor Kukal
klíčová slova:
  • Krajané
Spustit audio