Náměstí Karla Pařízka v SarajevuNáměstí Karla Pařízka v SarajevuKarel Pařízek se narodil v roce 1857 ve Veliši u Jičína a v Sarejevu zemřel roku 1942. Pojmenování náměstí organizoval magistrát města Sarajeva na základě iniciativy Velvyslanectví ČR v Sarajevu.

Slavnostního aktu se zúčastnili starostka Sarajeva Semiha Borovac, zástupci Kantonu Sarajevo, farnosti sv. Josefa, vnučka Karla Pařízka paní Silvie Parik z Vídně a velvyslanec ČR v Bosně a Hercegovině Jiří Kuděla. Událost vzbudila velikou pozornost jak sarajevských, tak i celostátních médií. Při této příležitosti byl český velvyslanec hostem ranního vysílání kantonální televize Sarajevo. Ve večerních hodinách byl rovněž promítán dokumentární film o životě a díle Karla Pařízka kantonální televizí Sarajevo.

Pojmenováním náměstí v centru Sarajeva na počest Karla Pařízka byly zakončeny aktivity zastupitelského úřadu ČR související s touto osobností. V minulém roce ZÚ Sarajevo ve spolupráci s řadou institucí a některými jednotlivci připravil a zařídil kompletní obnovu hrobu K. Pařízka, adjustaci pamětní desky na budově Národního divadla v Sarajevu, vydání knižní monografie, realizaci velké putovní výstavy, vzpomínkový večer v Národním divadle, vydání poštovní známky a přípravu filmového dokumentu o K. Pařízkovi.

Zdroj: České listy