Jan Hird PokornýJan Hird PokornýJan Pokorný se narodil v roce 1914 v Brně. Po okupaci odešel do Švédska, v roce 1940 se usadil v New Yorku. Architekturu vystudoval na ČVUT Praze a pak znovu na Kolumbijské univerzitě, kde se později vyučoval. Už v předválečném Československu vypracoval řadu projektů. Realizován byl jediný – hotel Sykovec na Vysočině.
V 50. letech si J. H. Pokorný pořídil a zrekonstruoval dům na Manhattanu, kde vybudoval architektonické studio. Podílel se na rekonstrukci a realizaci řady univerzitních budov na Kolumbijské univerzitě, ve Stony Brook nebo v Bronxu. Za nejzdařilejší jsou považovány jeho návrhy knihoven a koncertních sálů.

Dům Morisse-Jumela, 1986 - 1993, Bronx, New York, foto: Michael DevonshireDům Morisse-Jumela, 1986 - 1993, Bronx, New York, foto: Michael DevonshireOd 70. let se J. H. Pokorný věnoval renovacím historických budov. Pracoval v Památkové komisi města New York, jíž se stal předsedou. Z této fáze jeho života je nejvýznamnější rekonstrukce bloku industriálních budov z roku 1810 v přístavu na jižním Manhattanu z 80. let. Renovoval také dřevěný dům z 18. století, v němž žil George Washington.

J. H. Pokorný byl velmi aktivním krajanem. V 60. letech byl tajemníkem Amerického fondu pro československé uprchlíky, který podporoval exulanty z komunistického Československa. Jako architekt má zásluhu na instalaci památníku Antonína Dvořáka na Manhattanu (1997), na vybudování pomníku T. G. Masaryka ve Washingtonu (2002) i na rekonstrukci české národní budovy v New Yorku, která stále ještě probíhá. Ta byla umožněna převedením nemovitosti na český stát za symbolický jeden dolar.

Za svůj život obdržel Jan Hird Pokorný v USA řadu architektonických ocenění. V roce 2001 se stal čestným občanem Brna, o rok později mu byla udělena cena Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě. V roce 2005 byl J. H. Pokornému udělen čestný doktorát na jeho mateřském ČVUT v Praze. Ve stejném roce byla uspořádána výstava jeho projektů v pražské galerii Jaroslava Frágnera.

M. Krupička